Proud Awards 2019 - Finalists

proud 2019(200px).jpg
 

Galaxy of talents

“Proud Awards” is back for the sixth year. The event recognises the good work done by our Production Resource teams with output teams in the different areas of specialisation. There will be 25 award categories this year and nominations have been announced on 22 Feb 2018. 

This year, the tagline of Proud Awards 2019 is: “You are one of the stars in our galaxy of talents”.

Here is the complete list of finalists in Proud Awards 2019:

Best Floor Manager

  • Oon Ling Chong – President's Star Charity 2017

  • Steven Ong Lek Tong – GeTai Challenge 2 Final @MES (歌台星力量 兴-旺-发)

  • Suryani Bin Sarmadi – Anugerah Planet Muzik 2018

  • Teh Hock Young – 118 Reunion (118 大团圆)

Best Audio Team for Multi-Camera Production

  • Anugerah Planet Muzik 2018 –
    Mohammad Haffidz Bin Anuar & team: Abdul Halid Bin Naem, Caleb Seah Shi Huan, Daniel Ang Kok Kai, Michelle Wong Mi Xue, Muhammad Faddly Bin Ahmad, Peter Tan Cheng Yean, Sunny Lo Hak Sun, Sylvia Lim Teng Lee

  • GeTai Challenge 2 Final @MES (歌台星力量 兴-旺-发) –
    Choo Choon Soon & team: Michelle Wong Mi Xue, Peter Tan Cheng Yean, Phua Kia Eng, Renee Roozlynna Binte Roozlan, Sylvia Lim Teng Lee, William Ng Yun Wai

  • M Nasir Concert –
    Abdul Halid Bin Naem & team: Choo Chong Soon, Henry Wong Yew Fa, Michelle Wong Mi Xue, Peter Tan Cheng Yean, Renee Roozlynna Binte Roozlan, Sunny Lo Hak Sun

  • President's Star Charity 2018 –
    Sunny Lo Hak Sun & team: Choo Chong Soon, Michelle Wong Mi Xue, Peter Tan Cheng Yean, Phua Kia Eng, Renee Roozlynna Binte Roozlan

  • Star Awards 2018 Main Show (红星大奖 2018) –
    Peter Tan Cheng Yean & team: Abdul Halid Bin Naem, Choo Chong Soon, Henry Wong Yew Fa, Michelle Wong Mi Xue, Sunny Lo Hak Sun

Best Lighting Team for Multi-Camera Production

  • 118 Reunion (118 大团圆) –
    Tan Soon Hock & team: Chong Kok Fei, Lim Heng Kiat, Xi Xiao Dan

  • Anugerah Planet Muzik 2018 –
    Abdul Razak Bin Ma'amor & team: Gopala Krishnan, Lim Heng Kiat, Lok Eng Keat

  • GeTai Challenge 2 @Studio1 (歌台星力量 兴-旺-发) –
    May Heng Siew Fong & team: Chang Ah Kee, Gopala Krishnan, Raymond Chia Gek Thuan

  • President's Star Charity 2018 –
    Chang Ah Kee & team: Lim Heng Kiat, May Heng Siew Fong, Raymond Chia Gek Thuan

  • SPOP Sing! Semi Final @Capitol (SPOP听我唱!半决赛) –
    Lok Eng Keat & team: Anuar Mushadad Bin Sabarshah, Liew Siew Weng

Best Camera Team for Multi-Camera Production

  • 118 Reunion (118 大团圆) –
    Team members: Kuek Swee Poh, Tan Toh Chuan, Yeo Poh Boon, Lim Chye Hoe

  • GeTai Challenge 2 Final @MES (歌台星力量 兴-旺-发) –
    Team members: Ahmad Fakhry Bin Zainodin, Bobby Sim Chin Kwang, Jolene Chan Ying Bi, Lau Siong Chew, Lim Chee Huat, Ng Kai Ting, Puan Boon Hooi, Tom Siow Kim Hoong

  • NDP 2018 –
    Team members: Bobby Sim Chin Kwang, Kelvin Tham Whye Leong, Mohamed Rabi Bin Osman, Soo Cheong Foo, Tang Jun Jie, Yusoff Bin Atan

  • SPOP Sing! Semi Final @ Capitol (SPOP听我唱!半决赛) –
    Team members: Bobby Sim Chin Kwang, Lau Siong Chew, Lim Chee Huat, Mohamed Rabi Bin Osman, Ng Kai Ting, Puan Boon Hooi, Tang Jun Jie

  • Star Awards 2018 Main Show (红星大奖 2018) –
    Team members: Ahmad Fakhry Bin Zainodin, Bernard Lai Siew Leong, Bobby Sim Chin Kwang, Chan Choon Hui, Lau Siong Chew, Lim Chee Huat, Ng Kai Ting, Puan Boon Hooi, Soo Cheong Foo, Tan Toh Chuan, Teh Chiou Sin

Best Vision Mixer Team

  • 2018 FIFA World Cup –
    Kwan Yew Chong & team: Maisie Huang Shufang

  • GeTai Challenge 2 @Arumugam (歌台星力量 兴-旺-发) –
    Lim Wik Goe & team: Abdul Karim Bin Mohamad

  • GeTai Challenge 2 Final @MES (歌台星力量 兴-旺-发) –
    Kwan Yew Chong & team: Maisie Huang Shufang

  • NDP 2018 –
    Mayadi Bin Mohamad & team: Abdul Karim Bin Mohamad, Tan Tiap Hwa

  • Star Awards 2018 Main Show (红星大奖 2018) –
    Lim Wik Goe & team: Kwan Yew Chong, Maisie Huang Shufang

Best Technical Team

  • Community Chest Charity TV Show 2018 (公益关爱相助35年) –
    Tan Tiong Boon & team: Razali Bin Harun, Yusof Bin Saat

  • GeTai Challenge 2 Final @MES (歌台星力量 兴-旺-发) –
    Khee Tok Sun & team: Razali Bin Harun, Tom Siow Kim Hoong

  • NDP 2018 –
    Abdul Rahim Bin Abdul Samad & team: Lee Jun Jie, Raymond Thoe Teck Seng

  • President's Star Charity 2018 –
    Razali Bin Harun & team: Lim Chye Hoe, Yusof Bin Saat

  • Sinaran Hati –
    Yusof Bin Saat & team: Tan Tiong Boon

Best Wardrobe Support for Drama

  • Chew Kim Huay – A Million Dollar Dream (若是我有一百万)

  • Loh Mun Kok – Blessings 2 (祖先保佑 2)

  • Pandora Wang Shu Xuan – The Distance Between (下个路口遇见你)

  • Teoh Chye Shin – Blessings 2 (祖先保佑 2)

  • Yow Siew Kim – Reach For The Skies (不平凡的平凡)

Best Wardrobe Support for Variety

  • Anna Chua Paik Hoon – Taste of Nanyang (翻乡找味)

  • Goh Ching Huay – GeTai Challenge 2 Final @MES (歌台星力量 兴-旺-发)

  • Ng Ah Hoon – Oh My Heroes! (超人哪里找?)

  • Veloce Wong Wan Ping – Body SOS 7 (小毛病大问题 7)

  • Vivien Lim Mui Tiang – Community Chest Charity TV Show 2018 (公益关爱相助35年)

Best Hairstyling

  • Kate Tang Chai Fang – Fifty & Fabulous (五零高手)

  • Kenny Teoh Kim Yam – Blessings 2 (祖先保佑 2)

  • Leslie Loo Choon Hee – The Distance Between (下个路口遇见你)

  • Randy Kan Ren Yi – Life Less Ordinary (小人物向前冲)

  • Zhang Shen – GeTai Challenge 2 Final @MES (歌台星力量 兴-旺-发)

Best Make-up

  • Alvin Ang Ping Kheng – GeTai Challenge 2 Final @MES (歌台星力量 兴-旺-发)

  • Chau Kim Wa – Blessings 2 (祖先保佑 2)

  • Dennis Chua Kwee Leng – Babies On Board (新生)

  • Henry Wee Hip Hee – President's Star Charity 2018

  • Heris Lee Sy Chian – LNY Eve Special 2018 @Studio1 (阿狗狗旺旺过好年)

Best Costume Design

  • Annie Chua Yi Jun – GeTai Challenge 2 Final @MES (歌台星力量 兴-旺-发)

  • Justin Lee Zhen An – My Friends From Afar (知星人)

  • Leong Yaowen – President's Star Charity 2018

  • Mark Chua Keng Hock – Designer in the House 2

  • Tee Yu Yan – VIC (维多利亚的模力)

Best Set Design

  • Ahyak Bin Yahya – Star Awards 2018 Main Show (红星大奖 2018)

  • Chen Jia Gu – Blessings 2 (祖先保佑 2)

  • Ho Hock Choon – Mind Matters (心 • 情 )

  • Oh Hock Leong – Fifty & Fabulous (五零高手)

  • Tay Siu Whye – SPOP Sing! Semi Final @Capitol (SPOP听我唱!半决赛)

Best Editing for Variety

  • Cynthia Chia See Sun – By Your Side (谢谢你不离不弃)

  • Eson Kwong Ka Choy – By Your Side (谢谢你不离不弃)

  • Lilian Liu – My Star Guide 13 (我的导游是明星 13)

  • Seah Lee Yan – At Your Service (明星 @ Your Service)

  • Tan Jia Li – By Your Side (谢谢你不离不弃)

Best Editing for Drama

  • Koh Kah Yen – Blessings 2 (祖先保佑 2)

  • Steven Lee Beng Hui – A Lonely Fish (寂寞鱼 • 听见)

  • Simon Poon Yiu Tung – Blessings 2 (祖先保佑 2)

  • Sim Shoong Kun – Die Die Also Must Serve (战备好兄弟 )

  • Victor Yeo Wai Meng – VIC (维多利亚的模力)

Best Sound Design for Variety

  • Nikk Eu Sze Yan – GeTai Challenge 2 @Studio1 (歌台星力量 兴-旺-发)

  • Long Soo Ming – The Love 97.2 Breakfast Quartet 2 (玉建煌崇电视版2)

  • Matthew Teng Phek Yhen – GeTai Challenge 2 @Studio1 (歌台星力量 兴-旺-发)

  • Wong Lee Chin – Eat Already 4 (吃饱没 4)

  • Zheng Huiting – Eat Already 4 (吃饱没 4)

Best Sound Design for Drama

  • Chan Li Shen – Close your eyes (闭上眼就看不见)

  • Long Soo Ming – Reach For The Skies (不平凡的平凡)

  • Matthew Teng Phek Yhen – Mind Matters (心 • 情 )

  • Wong Lee Chin – Blessings 2 (祖先保佑 2)

  • Zheng Huiting – 118 Reunion (118 大团圆)

Best Sound Design for Movie

  • Naveen Chander, Yong Chin Liang – Ah Boys to Men 4 (新兵正传4)

  • Naveen Chander, Zheng Huiting – Ghost House

  • Naveen Chander – Hate Obsession

  • Yong Chin Liang, Matthew Teng Phek Yhen, Naveen Chander – Killer Not Stupid (杀手不笨)

  • Leong Mei Han, Chan Li Shen, Zheng Huiting – Make it Big Big (玉建煌崇大件事)

Best Camera Crew Assistant

  • Abdullah Bin Noordin – In My Backyard

  • Goh Wee Jin – VIC (维多利亚的模力)

  • Low Kang Joon – 29th February (229明天见)

  • Low Kang Siong – My Friends from Afar (知星人)

  • Mow Chien Pong – The Distance Between (下个路口遇见你)

Best Location Soundman for Variety

  • Abdul Rahman Bin Omar – In My Backyard

  • Anthony Yeo Khee Peng – Dennis Uncovers (周公找茶)

  • Eric Syn Chew Kuan – Home Dining (开门见餐)

  • Johnny Sim Bak Tong – GeTai Challenge 2 (歌台星力量 兴-旺-发)

  • Yap Wee Ming – SPOP Sing! (SPOP听我唱!)

Best Location Soundman for Drama

  • Kenny Chan Kien Yuan – My Friends from Afar (知星人)

  • Lianto Poedijino – A Million Dollar Dream (若是我有一百万)

  • Mohamed Misnawi Bin Jantan – Intercept

  • John Neo Sei Keng – The Distance Between (下个路口遇见你)

  • Sumen P Veersamy – Crimewatch 2018

Best Location Lightingman for Drama

  • Ang Ooi Muah – My Friends from Afar (知星人)

  • David Cheng Lai Soon – VIC (维多利亚的模力)

  • Low Wee Kun – Die Die Also Must Serve (战备好兄弟 )

  • Ooi Cheng Chye – Love at Cavenagh Bridge (加文纳桥的约定 )

  • Yap Wai Seng – Say Cheese (西瓜甜不甜)

Best Location Cameraman for Variety

  • Abdul Aziz Bin Jantan – Indian Beat Sr9

  • Chee Yew Thong – Home Dining (开门见餐)

  • Chris Siew Jia Yaw – By Your Side (谢谢你不离不弃)

  • Teh Chiou Sin – My Star Guide 13 (我的导游是明星 13)

  • Thong Weng Leong – Play House (室内新玩家)

Best Location Cameraman for Drama

  • Ang Soon Bee – Love at Cavenagh Bridge (加文纳桥的约定)

  • Chin Kuan Min – Die Die Also Must Serve (战备好兄弟 )

  • Tommy Lee Heng Soon – VIC (维多利亚的模力)

  • Pang Chin Chern – My Friends from Afar (知星人)

  • Toh Meng Teck – My Friends from Afar (知星人)

Production Support Recognition Awards (3 recipients)

  • to be announced at the award presentation

Operation Support Recognition Awards (3 recipients)

  • to be announced at the award presentation

Best Taskforce Project

  • Set Design Graphic Library – Chee Ming Leou, Jon Li Zun

  • Assignment of Online Editing – Lilian Liu, Erat Vinodan

  • Makeup & Hair Classes – Cheryl Zhang Yi, Chee Ming Leou, Poh Shae Ching

  • Immersive Sound – Naveen Chander, Mo Ju Li, Yong Chin Liang

  • POV Cameras – Tom Siow Kim Hoong, Jolene Chan Ying Bi, Khee Tok Sun


Proud Awards ceremony

The award ceremony will be hosted by Henry Law and will be held on 8 March 2019, Friday 3 pm at Mediacorp Studio 1. See you there.